Kategorie

Wyprzedaż, wietrzenie magazynów

Wybielanie zębów – sposoby domowe i profesjonalne

Piękny i zdrowy uśmiech to podstawa. Warto zadbać o higienę jamy ustnej, a przy niedoskonałościach pokusić się o wybielanie zębów.

Jest niezwykle mało osób, które mogą poszczycić się naturalnie białymi zębami. Papierosy, kawa, czerwone wino, zażywanie leków, niedostateczna higiena jamy ustnej czy zmiany hormonalne – szczególnie u kobiet podczas ciąży, mogą spowodować zażółcenia szkliwa, pojawienie się kamienia czy kruchość zębów.

Wybrać tanie sposoby domowe, czy profesjonalne zabiegi?

Każde zabiegi wybielające wymagają regularności i przestrzegania zaleceń, czy to opisanych na ulotkach preparatów do użytku domowego, czy też wskazanych przez stomatologa. Jeśli zechcemy skorzystać z zabiegów wykonanych samodzielnie, musimy wiedzieć, że rozjaśnianie domowe trwa kilka tygodni, efekty utrzymują się niewiele dłużej, a działania trzeba powtarzać średnio co 4 miesiące.

Domowe wybielanie jest bezpieczne

Można je wykonywać kilkoma, bezpiecznymi środkami. Każde mają wady i zalety, ale niewątpliwie sięga po nie coraz więcej osób. Środki do domowego wybielania działają powierzchniowo, a efekty są krótkotrwałe, ale ich dostępność oraz niewygórowana cena zachęcają do ich używania.

Środki domowe nie poradzą sobie jednak ze zmianami fizjologicznymi zęba, mocnymi przebarwieniami czy kamieniem. Do najpopularniejszych środków należą:

 •          Pasty wybielające
  wymagają częstego stosowania i najlepiej na zmianę z pastami zwykłymi. Na pewno powinny być stosowane rano, wieczorem i po każdym jedzeniu. Nie można tutaj pozwolić sobie na żadne odstępstwa
  Zamiast typowych past, można wybrać żele wybielające
 •          Przezroczyste paski
  trzeba przyklejać dwa razy dziennie na ok. 30 min. Kuracja paskami trwa o.k 2 tyg. i powinna być wspomagana skrupulatnym dbaniem o higienę jamy ustnej. Po ok. 6 min kurację trzeba jednak powtórzyć
 •          Wybielacze w sztyfcie
  Środek działa na zasadzie malowania zębów środkiem do wybielania. Preparat w sztyfcie nanosi się codziennie, pędzelkując zęby po każdym myciu. Efekty widoczne są po ok. 14 dniach, ale efekt nie utrzymuje się najdłużej
 •          Dwufazowy żel
  wprowadzany jest na zęby za pomocą nakładki protetycznej, trzymanej na zębach przez ok. 10 min. Efekty stosowania środka widoczne są po ok. 7 dniach regularnego stosowania, a efekty utrzymują się ok. mieś.
 •          Wiele osób stosuje również wybielanie sodą, solą, sokiem z cytryny
  wszystkie te środki mają pewne działania wybielające, jednak ich efekty są krótkotrwałe, a sposób użycia może zaszkodzić szkliwu zębów i znacznie je osłabić

Wybielanie o stomatologa

Wybielanie specjalistyczne, u stomatologa daje zdecydowanie lepsze efekty. Są to zabiegi stosunkowo drogie, jednakże w wielu przypadkach metody domowe nie poradziłyby sobie z problemem.

 •          Wybielanie martwych zębów
  można przeprowadzić jedynie w gabinecie stomatologicznym. Zabieg polega na rozwierceniu zęba, sprawdzeniu stanu jego leczenia, uszczelnieniu strefie korzeni i włożenia do zęba opatrunku ze środkiem wybielającym. Rozjaśnianie trwa max 3 tygodnie, a jego efekty utrzymują się przez kilka miesięcy.
 •          Naświetlanie
  zabieg ten polega na zabezpieczeniu dziąseł specjalną żywicą, naniesieniu na zęby środka wybielającego, a następnie wybielania zębów lampą polimeryzacyjną. Zabieg jest skuteczny, strasznie drogi i trzeba go powtarzać co jakiś czas.
 •          Wybielanie laserowe
  gdzie naświetlana jest powierzchnia zębów z naniesioną substancją wypielającą.
 •          Nakładki stomatologiczne
  zabierane są do domu i stosowane kilka razy w ciągu dnia. Mają jednak dobrany do zębów żel, a same nakładki robione są niemal przez protetyka.

Jak się przygotować do wybielania zębów?

 Aby zęby wyglądały idealnie po wybielaniu, muszą być w nienagannym stanie przed zabiegiem. Wszystkie ubytki, ogniska próchnicy, podrażnienia i kamień nazębny muszą być usunięte. Ponadto warto przed wypielaniem zastosować piaskowanie, które skutecznie oczyści płytkę nazębną z nalotów, również działając delikatnie wybielająco.

Należy pamiętać też, że żadne wypełnienia protetyczne czy korony nie zostają wybielone i po zabiegu ich wygląd może się różnić od zębów naturalnych.

Nie każdy może korzystać z wybielania zębów

Z zabiegów wybielania nie mogą korzystać kobiety w ciąży, karmiące, a także osoby chore na epilepsję, cierpiące na chorobę Parkinsona. Wybielanie zębów można wykonać u osób powyżej 16 roku życia, gdyż dopiero wtedy rozwój zębów jest już całkowicie zakończony. Poza tym powinny z niego zrezygnować osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów, bowiem zabiegi wybielające mogą ja nasilić.

Na pewno jednak warto dbać o higienę jamy ustnej. Stosowanie wysokiej jakości past do zębów, proszków o działaniu wybielających, płynów itd. pozwoli cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem przez długie lata.

Komentarze

Zostaw swój komentarz