Cisza. Esencja naszego umysłu - Ryszard Klein

Nowy produkt

35,00 zł brutto


Najlepsza książka psychologiczna według Internautów i Jury

w konkursie wortalu Granice.pl

Nasze życie jest lustrem,

 

odbijającym obraz wewnętrznego świata.

 

Jeżeli chcę życie odmienić,

 

muszę wyjść z ograniczeń własnych wyobrażeń, iluzji i lęków. 

 

Problem tkwi w budowaniu poglądów na iluzjach.

 

Uleganie iluzji nie jest sprawą poglądów.

UZDRAWIANIE CIAŁA ZA POMOCĄ UMYSŁU, Dr Dav...
Jak to możliwe, że placebo działa? Czy każdy z nas może dowolnie wykorzystywać uzdrawiającą właściwość...
0 Ocena (s)
MOWA CISZY TWOJE CODZIENNE WSPARCIE - Eckh...
Kryzys? Choroba? Odejście kogoś bliskiego lub nieszczęśliwy związek? A może pogoń za sukcesem? Co czyni Cię...
0 Ocena (s)
Cuda umysłu - Joseph Murphy
W tej fascynującej książce dr Joseph Murphy dzieli się z czytelnikiem refleksjami na temat ukrytej w...
0 Ocena (s)
Prawa umysłu. Myśli kształtują życie - Jos...
"Człowiek sam ściąga na siebie cierpienie, chorobę, ból i różnoraką biedę ignorując prawa umysłu i ścieżki...
0 Ocena (s)
Równowaga ciała i umysłu - OSHO
Jeżeli nie traktujesz swego ciała zgodnie z naturą, pojawia się choroba. Jest ona twoim sprzymierzeńcem....
0 Ocena (s)
WYCISZENIE - Rafał Seremet
Każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu chwil wyciszenia. Wewnętrzne wyciszenie to czas, w którym nasz...
0 Ocena (s)
Serum nr 2 BOTANICZNE NAWILŻENIE Organic ...
Skoncentrowane serum botaniczne kompleksowo i głęboko nawilża skórę twarzy, przywraca równowagę...
0 Ocena (s)
Promieniujący umysł - Peter Fenner
Oświecenie, czysta obecność czy nieuwarunkowana świadomość – wszystkie te terminy wskazują na oświecony...
0 Ocena (s)
Przeprogramuj swój umysł na miłość - Marsh...
Dzięki najnowszym badaniom naukowym możesz uzdrowić swój związek. Książka łączy odkrycia w neurobiologii i...
0 Ocena (s)
Jam Jest. Połączenie z wewnętrzną Miłością...
Proponujemy Państwu absolutnie wyjątkową pozycję. Autor pokazuje, jak poprzez budowanie wiary we własne...
0 Ocena (s)
Kwantowy umysł. Naukowe dowody na potęgę T...
Autor jest emerytowanym profesorem, który wykładał fizykę teoretyczną na Uniwersytecie w Oregonie. Jego...
0 Ocena (s)
Autohipnoza uzdrowi twój umysł - Artur Sołtys
Artur Sołtys  – dyplomowany hipnoterapeuta kliniczny, absolwent Institute of Clinical Hypnosis w Londynie,...
0 Ocena (s)
Zaświaty za kulisami - Piotr Kociszewski
Fundacja Feniksa powstała po to, aby pośredniczyć w kontaktach istot z wielu różnych wymiarów i aby dzięki...
0 Ocena (s)
Alergie. Pytania i odpowiedzi - Barbara J...
Męczą Cię napady kaszlu? Cierpisz na chroniczny nieżyt nosa? Miewasz duszności, wysypki lub łzawienia?...
0 Ocena (s)
Świt Ery Wodnika. Spotkanie Ducha i Nauki ...
Rozpoczęła się fundamentalna przemiana świadomości rasy ludzkiej. Na całym globie występują silne oznaki...
0 Ocena (s)

Książka odsłania wielobarwność ludzkiej natury. Jest podręcznikiem człowieka poszukującego. Przedstawione wartości wskazują na uniwersalną Prawdę opartą na zwykłym zdrowym rozsądku. Przedstawioną tu drogę rozwoju można określić jako duchowość psychologiczną. Książka składa się z trzech różnych części, skupionych wokół tych samych, stale pogłębianych myśli. Część trzecia wzbogacona jest o ćwiczenia medytacyjne.

 Ryszard Klein

Ryszard Klein – pedagog, muzyk, społecznik; założyciel widocznego w Polsce Zespołu Muzyki Dawnej „Allegro”. Znany w środowisku z organizowania koncertów, festiwali, akcji charytatywnych i kierowania instytucjami kultury. Zawsze przede wszystkim nauczyciel, w życiu prywatnym – ojciec, mąż, dziadek.

Wszelkie życiowe pasje autora – muzyczne i nie tylko – oscylowały zawsze wokół dociekań natury transcendentalnej. Od filozofii, przez teologię, religioznawstwo i psychologię, zawiodły go w krąg tematyki duchowości psychologicznej. Życie nie szczędziło mu skrajnych doświadczeń chorobowych, które w jakiś sposób przyspieszyły debiut. Do napisania książki „Cisza – esencja naszego umysłu” skłoniło autora przede wszystkim poszukiwanie odpowiedzi na pytania związane z dylematami komunikacji międzyludzkiej – świadomość i codzienne doświadczenie małych i wielkich dramatów: ludzkości i każdego człowieka.

 

  

O tej CISZY powinno być głośno.

 

Nie zamierzam szokować czytelnika moich słów tym, co zaraz napiszę. Ujmę to krótko – w trzech słowach: „serdeczne wyrazy współczucia” dla Autora, jednaknie z powodu, ale przy okazji tego, co napisał. Jeżeli współczucie to współ-odczuwanie, to jestem pewien, że na takim poziomie refleksji i w związku z takim przedmiotem zainteresowań Autor nie ma za bardzo na co dzień z kim porozmawiać. Cisza – dzisiaj? Esencja? Egzystencja? Co to takiego? I po co to komu? Co to za pojęcia? Czysta abstrakcja! Sam nie uważam się za kogoś wyjątkowego, ale wydaje mi się, że czuję co czuje Autor i dlatego z nim (już niekoniecznie „mu”) współ-czuję. I jednocześnie gratuluję mu – równie serdecznie – tego, co napisał. Zadanie nie było łatwe, ale zostało dobrze wykonane. Wyobrażam sobie te momenty, w których Autor nagle odkrywał to, co później zawarł w swojej książce i jak czasem lekko, a częściej pewnie ciężko mu było wypowiedzieć te idee i obrazy w odpowiednich słowach i sekwencjach zdań. Gratuluję również Autorowi tego, że napisał niekonfesyjną książkę o jakże… katolickim, to znaczy powszechnym charakterze. „Natura wszystkim jednaka” – przypomniał kiedyś poeta. Jeśli więc ktoś dobrze rozpoznał ludzką naturę, to jest w stanie pomóc każdemu człowiekowi na jego drodze do spełnienia, niezależnie od wyznawanej przez niego religii.

Autor nie próbuje nas przekonać, że wszystko, o czym pisze, wymyślił sam. Pojawiają się więc ważne nazwiska związane z różnymi dziedzinami wiedzy. Pozwolę sobie przytoczyć z pamięci sentencję Teilharda de Chardin, streszczającą jego kosmologiczno-antropologiczno-teologiczną wizję. Według niegoWszechświat zmierza w kierunku życia, życie w kierunku świadomości, świadomość w kierunku ducha, a duch do połączenia się z Absolute. Ten schemat, tę wizję rzeczywistości daje się zauważyć w refleksjach Autora. Od świata, poprzez człowieka, do Boga, Streszczać nie ma sensu – to trzeba przeczytać! Autor nie jest oczywiście pionierem, jeśli chodzi o tego rodzaju przekaz, ale tych, którzy w coraz to inny sposób starają się wciąż na nowo prezentować cud materii, cud życia i cud świadomości nigdy za wiele.

W części drugiej książki – Cisza w ujęciu psychologicznym – w rozdziale drugim –Poszukiwanie prawdy o sobie – pojawia się koncepcja enneagramu. Wierzę, że Autor odkrył tę typologię w ramach swoich duchowych poszukiwań i po prostu został urzeczony jej wnikliwą analizą ludzkiej duszy. Czy to jednak odpowiednie narzędzie do pracy nad sobą? Myślę, że nie ma czegoś takiego, jak ortodoksyjna, czyli tym samym „obowiązująca” typologia osobowości. Obowiązuje to, co jest prawdziwe, a raczej to, co się sprawdza.

Można jeszcze odkryć inną prawidłowość w dziele Ryszarda Kleina: jest to prowadzenie czytelnika od teorii do praktyki. Praktyce, a dokładniej praktykowaniu tego, co w tej książce określono mianem „cisza”, poświęcona została jej trzecia część. W tej części Autor zaproponował szereg interesujących ćwiczeń. Jestem pod wrażeniem zakresu proponowanych ćwiczeń i wierzę, że Autor wszystko sprawdził na sobie, nie pisząc ani słowa na wyrost.

Podsumowując chciałbym jeszcze raz pogratulować Autorowi napisania takiej książki, a Wydawnictwu KOS – jej wydania.

 Jacek Konarski

 

Ryszard Klein opisuje drogę duchowego życia współczesnego człowieka.W pojęciu „droga” kryje się poszukiwanie i dążenie do pełni. Bohater rozważań – współczesny wędrowiec, jest świadomy celu − jest nim osobiste spotkanie człowieka z Bogiem, ale jest też świadomy czekających na drodze trudności. Wydaje się, że widzenie świata z perspektywy europejskiego paradygmatu naukowego utrudnia doświadczenie duchowe. Ożywienie kultury ducha(wyrażenie jednego ze współczesnych filozofów kultury Charlesa Taylora) jest jednym z podstawowych zadań współczesnej humanistyki. Autor książki stara się znaleźć treści, które mogą umożliwić takie ożywienie. Tytułowa „cisza” prowokuje do stawiania pytań o sens własnego istnienia, o możliwość przyjęcia postawy kontemplacyjnej i rozwoju w przestrzeni duchowej.

dr Mariusz Wojewoda

Instytut Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

 

Książka Ryszarda Kleina jest po prostu intrygująca. Całość rozważań dotyczy tego jak człowiek może interpretować swoje człowieczeństwo. Umożliwia nam zrozumienie schematów własnych codziennych doświadczeń związanych z osobowością. Przypomina, że wiele naszych działań i zachowań ma podłoże na poziomie nieświadomym. Autor podkreśla znaczenie nieświadomości zbiorowej, pozwalającej na intuicyjne zrozumienie pierwotnych mitów, dzieł sztuki i symboli stanowiących uniwersalne archetypy funkcjonowania człowieka. Książka jest uporządkowana i spójna wewnętrznie. Zmuszająca do zatrzymania się i refleksji nad światem i sobą. A może nad sobą i światem. Tylko tyle i aż tyle.

 

Urszula Koszutska PSYCHOLOG

Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zabrzu

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz recenzję

Cisza. Esencja naszego umysłu - Ryszard Klein

Cisza. Esencja naszego umysłu - Ryszard Klein

Najlepsza książka psychologiczna według Internautów i Jury

w konkursie wortalu Granice.pl

Nasze życie jest lustrem,

 

odbijającym obraz wewnętrznego świata.

 

Jeżeli chcę życie odmienić,

 

muszę wyjść z ograniczeń własnych wyobrażeń, iluzji i lęków. 

 

Problem tkwi w budowaniu poglądów na iluzjach.

 

Uleganie iluzji nie jest sprawą poglądów.

Path: > > > Cisza. Esencja naszego umysłu - Ryszard Klein

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Aktualności Galerii Kasztanowej