OSHO

Spotkania z wyjątkowymi ludźmi - OSHO

38,00 zł brutto

Podziel się:

Opis produktu

Podczas tysięcy godzin spotkań, rozmów ze swoimi uczniami Osho wielokrotnie opowiadał o autorach, artystach, Mistrzach, którzy wywarli wpływ na życie ludzi Wschodu i Zachodu. 

Na kartach tej książki spotykamy się m.in. z Lao Tzu, Buddą, Krishną, Dionizjuszem, Sokratesem, Kabirem, Mirą, Gurdżijewem, Nietzsche, Gibranem, Krishnamurtim. Dodatkowo, na załączonej do książki płycie DVD prezentujemy...


Zobacz również
Podczas tysięcy godzin spotkań, rozmów ze swoimi uczniami Osho wielokrotnie opowiadał o autorach, artystach, Mistrzach, którzy wywarli wpływ na życie ludzi Wschodu i Zachodu. 

Na kartach tej książki spotykamy się m.in. z Lao Tzu, Buddą, Krishną, Dionizjuszem, Sokratesem, Kabirem, Mirą, Gurdżijewem, Nietzsche, Gibranem, Krishnamurtim. Dodatkowo, na załączonej do książki płycie DVD prezentujemy Czytelnikom wykład Osho: „Każda ludzka istota jest poszukiwaczem prawdy” oraz film „Cicha eksplozja” o Ośrodku Medytacyjnym Osho w Punie w Indiach.

Jak mówi Osho: Historia nie odnotowuje buddów. To dlatego, kiedy słyszysz o Buddzie, Mahawirze czy Zaratustrze, wydają się oni być postaciami z mitologii, nie z historii. Wydaje się, że nigdy nie istnieli, albo że istnieli w ludzkich marzeniach, w poezji stworzonej przez kilku ludzi obdarzonych wyjątkową wyobraźnią, romantyków. Wydają się być spełnieniem marzeń. Są takimi ludźmi, jakimi ludzie pragną być... ale nie są rzeczywiści. A przecież żyli. Byli tak rzeczywiści, że nie pozostawili po sobie żadnych śladów.

„Osho mówi o Jezusie, Buddzie, Mahawirze, Lao Tzu, sufi i starych mistrzach zen z takimi detalami, opisując ich tak barwnie i świeżo, jakby żyli w naszych czasach, jakby nosili dżinsy.

(Die Zeit)

 

Fragment książki


       Wstęp
      Wasze umysły już od samego początku są zniekształcane, ukierunkowywane tak, by przynosiły korzyści. Jesteś uczony matematyki, geografii, historii. Wiesz, cała ta historia to brednie, całkowicie bezwartościowe. Po co czytać o starożytnych idiotach? W jakim celu? Lepiej o nich całkowicie zapomnieć. Kogo dziś obchodzi Dżyngis Chan, Ta-merlan, Nadir Szach, Aleksander, Napoleon? Po co? Jak ci ludzie wpłynęli na rozwój ludzkiej świadomości? Oni są jak trucizna. Usiłowali na wszelkie sposoby powstrzymać rozwój ludzkości, ludzką ewolucję.
      W podręcznikach historii nie znajdziesz Lao Tzu, Chuang Tzu, Lieh Tzu, Ko Hsuan - nawet w przypisach. A to są przecież ludzie, którzy stworzyli podstawy ludzkiej świadomości, ci ludzie są jedyną nadzieją. Ale ich imion nie wspominają; wręcz odwrotnie - historycy będą się starali wzbudzić w tobie wątpliwości czy Jezus kiedykolwiek istniał, czy Krishna to postać historyczna, czy jedynie mit, czy Mahawi-ra to ktoś rzeczywisty, czy tylko wymyślony, czy Budda naprawdę chodził po tym świecie, czy jest może jedynie ucieleśnieniem naszych marzeń, naszych pragnień?
      Zygmunt Freud mówi, że są oni spełnieniem marzeń. Chcemy, żeby byli tacy ludzie, ale tak naprawdę, to oni nigdy nie istnieli, a jeśli nawet istnieli, to nie tak, jak to opisujemy. Z tego powodu powstał rozdźwięk pomiędzy Freudem i jego uczniem Karlem Gustawem Jungiem. Ten roz-JŹwięk miał ogromne znaczenie. Freud jest bardzo pragmatyczny; Jung Jest o wiele bardziej poetycki. Jung ma wielkie zaufanie do mitologii i nie ufa historii. I w tej sprawie całkowicie zgadzam się z Jungiem.
      Wszelkie mitologie świata bliższe są prawdy niż twoja tak zwana historia. Ale uczymy nasze dzieci historii, nie - mitologii. Uczymy ich arytmetyki, nie - poezji. A sposób, w jaki uczymy tej odrobiny poezji jest taki, że stają się one tak kompletnie znudzone i mają tego tak bardzo dosyć, że kiedy student opuści uniwersytet, nigdy więcej już nie sięgnie po Szekspira, nigdy nie spojrzy ponownie na dzieła Milto-na. Już same nazwiska Szekspira, Miltona, Kalidasa będą przyprawiać go o mdłości. Profesorowie torturowali go tymi nazwiskami tak bardzo, że skończył z nimi raz na zawsze. Jego zainteresowanie nie zostało rozbudzone, nie stał się bardziej poetycki; stracił wszelkie zainteresowanie poezją. Nie wspierano go w kreatywności, nikt nie pomógł mu nauczyć się jak poetyzować.
      Nauczyciele skutecznie potrafią zniszczyć wszystko, co jest piękne, poprzez swoje komentarze, interpretacje, przez swoją tak zwaną wiedzę. Czynią wszystko tak ciężkim, że przez nich nawet poezja staje się niepoetycka.
      Osobiście nigdy nie uczestniczyłem w żadnych zajęciach poetyckich na uniwersytecie. Dziekan wzywał mnie wielokrotnie dopytując się:
      - Bierzesz udział w wielu zajęciach. Dlaczego nie przyjdziesz na zajęcia z poezji? Mówiłem:
      Mówiłem:
      — To dlatego, że chcę zachować swoje zainteresowanie poezją. Kocham poezję — oto dlaczego. Wiem doskonale, że twoi profesorowie są całkowicie niepoetyccy. Nie poznali nigdy w życiu żadnej poezji. Znam ich doskonale. Mężczyzna, który uczy poezji na uniwersytecie chodzi ze mną codziennie na poranne spacery. Nigdy nie widziałem, by patrzył na drzewa, by słuchał śpiewu ptaków, zachwycił się wschodem słońca.
      A na moim uniwersytecie, zarówno wschody jak i zachody słońca były niezwykle piękne. Uniwersytet stał na wzgórzu otoczonym innymi wzgórzami. Podróżowałem po całych Indiach, ale nigdzie nie widziałem piękniejszych wschodów i zachodów słońca. Z jakichś nieznanych, mistycznych powodów uniwersytet w Saugar jest tak położony, że układy chmur o wschodzie i o zachodzie stają się tak wielobarwne, że nawet niewidomy byłby w stanie zauważyć, iż dzieje się coś niezwykle pięknego. Ale nigdy nie widziałem, by profesor, który przecież uczy poezji na uniwersytecie popatrzył na zachód słońca, by choć na chwilę się zatrzymał. Ilekroć widział jak siedzę i podziwiam wschód, czy zachód, patrzę na drzewa lub słucham śpiewu ptaków pytał mnie:
      - Czemu siedzisz? Ćwicz, ruszaj się - przecież to ma być spacer. Odpowiadałem mu:
      - To nie jest dla mnie żadne ćwiczenie; to przygoda miłosna.
      A kiedy padał deszcz - on nigdy nie przychodził. Wtedy szedłem do niego do domu i mówiłem:
      - No, chodź! On odpowiadał:
      - Przecież pada deszcz. Przekonywałem go:
      - To właśnie najpiękniejsza pora na spacer, bo ulice są całkiem puste. A spacer w deszczu, bez parasola jest taki piękny, tak pełen poezji!
      Myślał, że jestem szaleńcem; a przecież człowiek, który nigdy nie spacerował w deszczu, pod drzewami, nie jest w stanie pojąć poezji. Powiedziałem więc dziekanowi:
      - Ten człowiek nie ma w sobie nic z poezji; on wszystko niszczy. Jest taki naukowy, a poezja jest tak nienaukowym zjawiskiem, że te dwie sprawy nie mają ze sobą nic wspólnego.
      Uniwersytety niszczą zainteresowanie i miłość ludzi do poezji. Niszczą twoje wyobrażenie o życiu. Traktują życie jak towar. Uczą jak więcej zarabiać, ale nie uczą jak żyć głęboko, jak żyć pełnią. A tylko wtedy będziesz umiał doznać przebłysków Tao. Tylko wtedy maleńkie okienka w tobie będą się otwierać na to, co ostateczne. Dowiadujesz się, jaka jest wartość pieniądza, ale nie jaka jest wartość kwiatu róży. Dowiadujesz się, jaką wartość ma bycie premierem lub prezydentem, ale nie - poetą, malarzem, śpiewakiem, tancerzem.
      Boimy się, że się zatracimy, toteż karmimy swoje ego na wszystkie możliwe sposoby. Robimy w życiu dwie rzeczy: zamykamy wszystkie okna i drzwi przed słońcem, księżycem, wiatrem, deszczem, ptakami, drzewami, miłością, pięknem, prawdą. Zamykamy wszystkie okna, tworzymy wokół siebie grobowiec bez drzwi i okien. Stajemy się leibni-tzowskimi monadami, bezokiennymi kapsułami. Nasze życie zamyka S1ę w kapsułce. To jedna rzecz, którą robimy. Drugą jest ciągłe pogrubianie ścian. Dzieje się to za sprawą konkurencji, ambicji: mieć więcej i więcej; potrzeba czy nie potrzeba - to nie ważne.
      Czy sądzisz, że najbogatsi ludzie na świecie wciąż potrzebują więcej pieniędzy? Mają więcej niż są w stanie wydać, o wiele więcej. Ale żądza posiadania więcej nigdy nie ustaje, bo nie chodzi wcale o pieniądze; chodzi o pogrubianie ścian. Wciąż ze sobą konkurują. Ta konkurencja rodzi konflikty. Konflikty trzymają przy życiu twoje ego.
      Historia zna jedynie konflikty, zna intrygi. Historia mówi o intrygantach, o szaleńcach, bo warte odnotowania jest tylko to, co złe. Kiedy wszystko przebiega gładko, nie zasługuje na wzmiankę w księgach historycznych.
      Historia niewiele mówi o Jezusie; właściwie - nie mówi nic. Gdyby nie istniała Biblia, nie byłoby żadnych zapisków o Jezusie. I chcę wam powiedzieć, że żyło wielu takich ludzi jak Jezus, ale nie zachowały się o nich informacje. Historia ich nie zauważyła. Byli tacy łagodni, tacy cisi, tak zestrojeni z życiem, w tak głębokiej harmonii, że nie powstała z ich powodu żadna fala. Przyszli i odeszli nie zostawiwszy nawet odcisków swych stóp.
      Historia nie odnotowuje buddów. To dlatego, kiedy słyszysz o Buddzie, Mahawirze czy Zaratustrze, wydają się oni być postaciami z mitologii, nie z historii. Wydaje się, że nigdy nie istnieli, albo że istnieli w ludzkich marzeniach, w poezji stworzonej przez kilku ludzi obdarzonych wyjątkową wyobraźnią, romantyków. Wydają się być spełnieniem marzeń. Są takimi ludźmi, jakimi ludzie pragną być... ale nie są rzeczywiści.
      A przecież żyli. Byli tak rzeczywiści, że nie pozostawili po sobie żadnych śladów.

 

 

Spis treści:
Spotkania z wyjątkowymi ludźmi
Spis treści

Wstęp 5
Bodhidharma 11
Gautama Budda 22
Chiyono 49
Chuang Tzu 54
Dionizjusz 67
KhalilGibran 71
George Gurdżijew 77
Heraklit 91
Jezus 107
Kabir 120
Krishna 136
J. Krishnamurti 143
LaoTzu 155
Mira 174
Fryderyk Nietzsche 181
Pitagoras 191
Rabiya al-Adabiya 203
Jalaluddin Rumi 207
Hakim Sanai 215
Sokrates 225
Posłowie: Ponad historię 233
Ośrodek Medytacji OSHO 234
Nota o Autorze... 236

Opinie klientów

Napisz opinię

Spotkania z wyjątkowymi ludźmi - OSHO

Spotkania z wyjątkowymi ludźmi - OSHO

Podczas tysięcy godzin spotkań, rozmów ze swoimi uczniami Osho wielokrotnie opowiadał o autorach, artystach, Mistrzach, którzy wywarli wpływ na życie ludzi Wschodu i Zachodu. 

Na kartach tej książki spotykamy się m.in. z Lao Tzu, Buddą, Krishną, Dionizjuszem, Sokratesem, Kabirem, Mirą, Gurdżijewem, Nietzsche, Gibranem, Krishnamurtim. Dodatkowo, na załączonej do książki płycie DVD prezentujemy...

Napisz opinię

Path: > > > > Spotkania z wyjątkowymi ludźmi - OSHO