- PREZENTY
- MODA i AKCESORIA
- KOSMETYKI
- KSIĄŻKI
- ZDROWIE i URODA
- DOM i OGRÓD
- WIĘCEJ
- Inn
- Drony
- Modele rc
- *kategoria tymczasowa
- Foto
- Akcesoria gsm
- Audio
- Akcesoria it
- Pojazdy elektryczne
- Gaming
- Lifestyle&outdoor
- Smart home
- Roboty edukacyjne
- Zdrowie & uroda
- Energia
- Agd małe
- Narzędzia
- Biuro
- Pozostałe
- Akcesoria do auta
- Dji air 3
- Mini 4 pro
- Technologie kreatywne
- Lampka do notebooka
- Sporty wodne
- Mama i dziecko
- 2s 7,4v
- 3s 11,1v
- 6s 22,2v
- 4s 14,8v
- Produkty bez kategorii
- Podgrzewacz do butelek
- Kubeczki menstruacyjne
- Wibratory
Doskonale dobrana mieszanka liofilizowanych mezo- i termofilnych bakterii fermentacji mlekowej, dzięki której przygotujesz pyszny, grecki ser typu feta, który stanowi świetną bazę do zdrowej diety, także bezglutenowej
- Mieszanka idealna do domowej produkcji sera greckiego typu feta - dodatek bakterii przyśpiesza i stabilizuje cały proces.
- Łatwa w użyciu - stosowanie mieszanka liofilizowanych mezo- i termofilnych bakterii fermentacji mlekowej w domowej produkcji sera nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy umiejętności.
- Długi termin przydatności - dzięki temu, że bakterie są liofilizowane, czyli suszone w niskiej temperaturze pod wysokim ciśnieniem, mogą być przechowywane przez długi czas bez utraty swojej skuteczności.
- Niezwykle wydajna - mieszanka liofilizowanych mezo- i termofilnych bakterii fermentacji mlekowej przeznaczona jest do fermentacji aż 50 litrów mleka.
- Jedna mieszanka, dużo przyjemności - może być spożywany na surowo lub wykorzystywany jako dodatek do sałatek, przystawek, a także jako składnik różnych dań głównych.





Mieszanka liofilizowanych mezo- i termofilnych bakterii fermentacji mlekowej to idealny starter i dodatek do produkcji domowego greckiego sera typu feta. Dzięki tym wyselekcjonowanym bakteriom proces fermentacji przebiega szybciej i stabilniej, co pozwala na uzyskanie produktu o jednolitej konsystencji oraz smaku.
Sposób użycia:
W przypadku mleka świeżego "od krowy" zaleca się wykonanie pasteryzacji w temperaturze ok. 65 stopni C przez 30 minut.
6 L mleka wlej do garnka i podgrzej do temperatury 33°C. Wyłącz grzanie. Odmierz ok. 0,4 g bakterii i rozpuść w kieliszku w niewielkiej ilości letniej wody. Całość dodaj do mleka i dokładnie wymieszaj. Pozostaw pod przykryciem na ok. 1 godz. Po tym czasie - jeśli użyłeś mleka kupnego niskopasteryzowanego - dodaj ok. 1 g sypkiego chlorku wapnia (w przypadku mleka świeżego "od krowy" - dodatek chlorku wapnia jest niepotrzebny), podgrzej mleko do 38°C oraz dodaj ok. 0,6 g podpuszczki suszonej, rozpuszczonej w niewielkiej ilości letniej wody. Wymieszaj kilkoma zdecydowanymi ruchami. Wyłącz grzanie. Po ok. 50 minutach skrzep pokrój w kostkę o boku 1-2 cm. Dodatkowo skrzep można jeszcze pociąć pod kątem. Pozostaw na 10-15 min, aby serwatka zaczęła się oddzielać. Po tym czasie dociśnij skrzep sitkiem i wyjmuj chochlą wpływającą do niego serwatkę. Kiedy większość serwatki będzie już oddzielona, skrzep przenieś do chusty serowarskiej i umieść w prasce do sera. Stopniowo zwiększaj obciążenie prasy. Po osiągnięciu obciążenia ok. 5 kg pozostaw ser na minimum 12 godzin w temperaturze pokojowej. Ser przełóż do solanki (1 L wody + 180 g soli) na 6 godzin, a następnie do drugiej solanki (1 L wody + 70 g soli) do dalszego przechowywania i trzymaj w lodówce.
Składniki: Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, Lactobacillus helveticus, Lactococcus lactis subsp. lactis, Lactobacillus lactis subsp. cremoris, laktoza.
Okres terminu trwałości uwzględnia możliwość transportu produktu w temperaturze poniżej 30°C do 7 dni.
Szczegółowe przepisy na różne rodzaje serów znajdziesz w Kalkulatorze serowarskim.