Nazwy ludowe chabru bławatka to białas, głowacz, jasieniec. Dzięki intensywnie niebieskiej barwie wykorzystywany jest do wytwarzania barwnika.
To właśnie ze względu na piękny, kobaltowy kolor często wykorzystywany jest do dekoracji ciast i tortów.
Będzie fantazyjnym dodatkiem sałatek czy dań głównych, przy okazji wzbogacając ich smak.
Jego kwiaty mają dość wyrazisty, korzenny, słodko-pikantny smak.
Kwiaty chabra bławatka mają zastosowanie w schorzeniach układu moczowego-skutecznie zwiększają wydzielanie moczu. Okłady z jego naparu działają zbawiennie przy zapaleniu spojówek. Jest źródłem flawonoidów, antocyjanów, soli mineralnych oraz witaminy C. Kąpiel z suszonymi płatkami bławatka działa antybakteryjnie i przeciwzapalne, ale przede wszystkim ukoi nasze zmysły, dając chwilę wytchnienia.
HERBATA, KAWA, ZIOŁA
Jest 3 produktów.
Składniki:
Kwitnące ziele wrotyczu
Wcierać w miejsca zmienione
Jaśmin bardzo często bywa mylony z jaśminowcem. Gdy ten zaczyna kwitnąć, to znak, że czekają nas najcieplejsze dni w roku. Jaśmin jednak nie przetrwałby polskiej jesieni i zimy. Jest to pnącze pochodzące z Azji. Nie ustępuje jednak swoim intensywnym zapachem jaśminowcowi, często używany w produkcji perfum i kompozycji zapachowych. Pachnie odurzająco przyjemnie. Płatki jaśminu można dodać do swojej ulubionej herbaty, szczególnie polecane są z herbatą zieloną. Napary z samego jaśminu cechują się delikatnym smakiem i pięknym aromatem letnich kwiatów. Taki napar ma działanie uspokajające, potrafi także poprawić humor. Płatki sprawdzą się jako kreatywny dodatek zup, owsianek czy budyniów. Niewielką ilość kwiatów jaśminu można wsypać do poduszki, zapewniając sobie wtedy smaczny sen:)
Skład: Kwiat jaśminu 100%
Kraj pochodzenia: Pakistan